Môžem s určitosťou povedať, že naša prvá víkendovka prebehla úspešne. V piatok po našom zvládnutom príchode na faru v Hermanovciach, som sa cítila zvláštne. Nepoznala som ľudí okolo seba, nepoznala som ani faru a netušila som, čo mám očakávať. Naše animátorky nás privítali a ukázali nám, kde sa môžeme zložiť.

 Dozvedeli sme sa, že náš nasledovný program je svätá omša a potom večera. Kostol v Hermanovciach je krásny, dlho sme ho obdivovali. Po omši sme sa rozdelili na skupinky a každá skupinka mala na starosti prípravu raňajok, obeda alebo večere. Keď sme všetko pripravili, pomodlili sme sa pred večerou a začali sme jesť. Pravdepodobne nám veľmi chutilo alebo sme sa len nepoznali, ale boli sme tichí a ak je pri stole ticho, tak sa narodí jedna mníška;). Robili sme si srandu, že my založíme rovno celý kláštor mníšok. Po večeri sme mali chvíľku voľno na udomácnenie sa a začali sa nám hry zvané zoznamovačky. Úlohou hier, ako už vyplýva z ich názvu bolo, aby sme sa čo najlepšie medzi sebou spoznali. Toľko ako tento večer, som sa už dávno nenasmiala. Hrali sme stoličky alebo sme mali napísať o sebe pár pikošiek... Piatok mi zbehol veľmi rýchlo. Tento deň sme ukončili spoločnou večernou modlitbou a už sme ležali v spacákoch a hrali sme symfóniu.

V sobotu sme začínali o ôsmej rannou modlitbou, ktorú sme trošku nestihli a hladné žalúdky nám dávali znamenie raňajok. Táto víkendovka a hlavne sobota mala tému kerygmy, čiže ohlasovania Božej lásky. Po raňajkách sme mali prednášky s malými pauzami na modlitbu, oddych, obed alebo na vyvetranie sa cestou do obchodu, kde sme mohli ísť, ak sme potrebovali. Takto prebiehal takmer celý deň, výnimkou bola naša malá omša, kde sme spievali, poobede sme hrali rôzne zaujímavé hry ako ligretto, telepatia alebo dobble. Hry, pri ktorých neostalo ani jedno oko suché. Samozrejme aj prednášky boli veľmi zaujímavé, náučné a zábavné. Dokonca boli sprevádzané aktivitami, ktoré nám názorne poukázali na tému, ktorú sme akurát preberali, napr. keď sme rybky vystrihnuté z papiera museli pomocou fúkania dostať do cieľa a to poukazovalo na Ducha Svätého, ktorý je znázornený ako vietor a my ako tie rybky. Po prednáškach sme sa pomodlili vešpery a keď sme mali už aj plné brušká, mohli sme sa pustiť do ďalšej prednášky o spoločenstvách. Po nej nasledovala veľmi zaujímavá hra, kde sme mali každý po niekoľko bodov a mali sme hrať rôzne hry ako palcový futbal, hod papierom alebo odhad minúty. Bolo ich na výber naozaj veľa a kto vyhral zobral body tomu, čo prehral. Takto sme si zbierali body a okolo jedenástej, keď sme sa poberali do sveta snov, sa to zastavilo a vyhodnotilo. Po pomodlení sme opäť ležali zabalení v spacákoch ako dážďovky a ja som si vtedy uvedomila, ako rýchlo to zasa zbehlo, a že sa mi nechce ísť domov.

Nedeľa začala omšou a pokračovala už len upratovaním, balením, obedom a rýchlym lúčením, aby sme stihli autobus. Verím, že v mene všetkých môžem veľmi pekne poďakovať za úžasný víkend, kde sme sa naučili nové veci o sebe, o Bohu, nové modlitby, nové hry ako aj to, že na všetko je najlepšia masť (šmalec) alebo, že zapálené nechty smrdia. Zažili sme neuveriteľné množstvo zábavy, navzájom sme sa spoznali a môžem povedať, že sme sa zhodli na tom, že sa na najbližšiu víkendovku už veľmi tešíme:) 

Laura T.