"Are you ready?" ("Si pripravený?") Touto otázkou privítal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober mladých z farností Košickej arcidiecézy na Arcidiecéznom stretnutí mládeže v sobotu 2.apríla 2016 v Prešove. Tisícka mladých chlapcov a dievčat prijala pozvanie prežiť deň so svojím arcipastierom a medzi sebou navzájom.

 

V arcidecéze sa táto akcia pravidelne koná prvú sobotu po Veľkej noci - pred nedeľou Božieho milosrdenstva. Tento rok bola venovaná Svetovým dňom mládeže, ktoré budú v júli v Krakove. Mladí sa zapojili do pestrého programu. Začali svätou omšou v Konkatedrále sv. Mikuláša. Predtým mali mladí možnosť prejsť individuálne bránou milosrdenstva Svätého roka milosrdenstva v konkatedrále. Spevom skrášlil liturgiu zbor mladých z GaCZŠ sv. Mikuláša v Prešove.

Arcibiskup Bernard v príhovore viackrát zopakovanou otázkou „Are you ready?“ vyprovokoval mladých k zamysleniu, či sme pripravení nielen do Krakova, ale aj na život s Ježišom - a to denne vo svojich vzťahoch. Predstavil tiež dva vzory - bl. Pier G. Frassatiho - muža ôsmich blahoslavenstiev a bl. Chiaru Luce Badano - sväticu v rifliach - ako vzory pre mladého človeka, ktorí začuli Ježišovo „Are you ready?“ vo svojej dobre a prežili svoje životy v duchu blahoslavenstiev.

Špeciálnym spôsobom mladí pretlmočili aj duchovnú prípravu, ktorá sa nesie v znamení akronymu MILOSRDNE. Do neba vypustili z námestia obrovský kríž vytvorený s červených balónov v tvare srdca. Na Gymnáziu sv. Moniky pripravili 20 workshopov, ktoré mladých vtiahli do putovania biblickou Svätou zemou (použili napríklad biblické názvy poľských diecéz).

Mladým organizátori ponúkli aj modlitbu formou vlajok - tzv. vlajkovanie. Popoludní pozvali mladých v športovej hale do „autobusu“ ktorý tím viezol do Siedlc (partnerskej diecézy počas Dní v diecézeach - pred SDM), a potom do Krakowa. Osobne prišli do Krakova pozvať mladých aj poľskí hostia z diecézy Siedlce (kňaz Arek, Joanna, Magda a Pamela).

O tretej popoludní sa všetci stíšili a modlili korunku Božieho milosdenstva. V záverečnom bloku arcibiskup Bober odovzdal certifikáty absolventom Arcidiecéznej animátorskej školy a ankety HLAS. Celé stretnutie ukončili hudobným vystúpením skupiny Slnovrat z Bardejova a adoráciou s eucharistickým požehnaním.

Arcidiecézne stretnutie mládeže organizačne zastrešovalo Arcidiecézne centrum pre mládež v Prešove.

TK KBS informoval Marek Roják

prevzaté z TKKBS